Zima vlasom neprospieva. Ako sa o ne starať?

Poznáme to všetky. Sychravé, studené počasie, sneh a mrznúci dážď.

Poznáme to všetky. Sychravé, studené počasie, sneh a mrznúci dážď. Na hlave čiapka alebo kapucňa kabáta. A potom prídeme dnu a naše vlasy akoby si žili svoj vlastný život. Odstávajú na všetky strany, sú mastné, bez lesku. V snahe tomu zabrániť ich viac umývame, fénujeme, používame viac vlasových prípravkov. A naše vlasy sú aj tak ako bez života. Ako tomu zabrániť a predchádzať?

Nenadarmo sa hovorí, že vlasy sú koruna krásy. Každá z nás túži po nádhernej hrive ako z reklamy. Mýty o tom, že o vlasy sa musíme starať len v letnom suchom počasí sú dávno preč. Aj v zime by sme im mali venovať zvýšenú pozornosť. Studený vietor, mráz a sneh dokážu potrápiť nielen našu pokožku, ale aj vlasy. Podobne im škodia aj zmeny teplôt pri prechode z vykúrenej miestnosti von a naopak. Chlad, vietor, sneh i suchý vzduch z klimatizácie si vyberajú na vlasoch svoju daň. Vyzerajú suché, poškodené a bez lesku. Čapica ich ochráni pred vonkajšími vplyvmi, ale trpieť môže začať pokožka hlavy. Viac sa potí a je náchylnejšia na tvorbu kvasiniek a lupín. Ako si pomôcť?

Niekoľko rád, ako sa o vlasy v zime starať a čoho sa vyvarovať:

 • V zime by sme sa mali vyhnúť vlasovému stylingu v podobe lakov, gélov či voskov. Nemali by sme používať ani šampóny, ktoré obsahujú silikón. Úplne vynechať by sme mali produkty, ktoré obsahujú alkohol.
 • Vlasy si neumývajme často, pokojne stačí raz za tri dni, zabránime tak vysušovaniu vlasov a pokožky na hlave, aj tvorbe lupín.
 • Vlasy by sme si mali umývať vlažnou vodou, ktorá ich hydratuje. Príliš horúca voda vlasy zbytočne vysušuje, oslabuje a spôsobuje ich lámavosť.
 • V zime by sme sa mali vyhnúť aj úprave vlasov žehličkou a kulmou.
 • Aj v zime by sme pri pobyte v prírode nemali zabúdať na ochranu vlasov pred UV žiarením a používať kvalitný vlasový olej.
 • Ak sme zvyknuté umývať si vlasy ráno, pred odchodom z domu, doprajme si na to dostatok času, aby vlasy úplne vyschli. Nikdy nevychádzajme z domu s mokrými vlasmi. 
 • Minimálne raz do týždňa doprajme svojim vlasom zvýšenú starostlivosť v podobe masky.
 • V zime majú vlasy tendenciu vysušovať sa, zvoľme preto radšej šampón na suché vlasy.
 • Doprajte v zime svojim vlasom regeneračný zábal v podobe toho, že do šampónu pridáte pár kvapiek oleja. Použiť môžete napríklad rakytníkový, avokádový či mandľový olej. 
 • Tak ako pre telo, aj pre vlasy je dôležitý príjem vhodných a výživných potravín. To, čo jeme, sa ukáže aj na vlasoch. Naša strava by mala obsahovať bielkoviny a omega-3-mastné kyseliny, ktoré pomáhajú vytvoriť zdravšiu pokožku hlavy. Vyvarujme sa rôznych výstrelkov v podobe náročných diét, ktoré sľubujú rýchle chudnutie. Naše telo môže hladovať a na vlasoch sa drastické diéty môžu prejaviť lámavými vlasmi či vypadávaním vlasov.
 • Pre rast a zdravie vlasov sú dôležité vitamíny skupiny B, ktoré podporujú vlasové folikuly. Ďalšou významnou zložkou v starostlivosti o vlasy je železo, vápnik, jód, vitamíny A, C a D a zinok. Doprajme si preto vitamínové doplnky, ktoré tieto vitamíny obsahujú. Vyskúšať môžeme napríklad prípravky z Čagy sibírskej alebo Rakytníka rešetliakového, ktorý je doslova vitamínovou bombou a nielen v zime podporia krásu našich vlasov, ale tiež celkovú imunitu.

 


Vierka Uhlarova

1 Články a správy príspevky

Komentáre